O firmie » Aktualności

Aktualności

12.10.2012

Budowniczy Polskiego Sportu po raz 13


Zwiedzanie Stadionu Narodowego, występ cheerleaderek, wizyta młodych piłkarzy i nagrody dla osób tworzących infrastrukturalne podstawy polskiego sportu - tak wyglądała tegoroczna Gala i Finał Konkursu Budowniczy Polskiego Sportu.

W konkursie Budowniczy Polskiego Sportu wyróżniane są osoby, samorządy, instytucje i firmy zaangażowane w realizację obiektów sportowych i rekreacyjnych. W tym roku organizator, Polski Klub Infrastruktury Sportowej (PKIS), zaproponował ciekawą oprawę, zapraszając laureatów i gości do sali Barcelona na Stadionie Narodowym w Warszawie. Miejsce wybrano nieprzypadkowo - ze względu na tegoroczne mistrzostwa EURO 2012 tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa. Organizatorzy i kapituła dokonali podsumowania mistrzostw, wyróżniając uczestników procesów inwestycyjnych ze szczególnym uwzględnieniem największych aren sportowych i baz pobytowych realizowanych na Mistrzostwa Europy w 2012 roku.


Stadion, cheerleaderki i goście honorowi

Spotkanie rozpoczęło się w samo południe od zwiedzenia Stadionu - można było zapoznać się na żywo z najciekawszymi rozwiązaniami technologicznymi zastosowanymi na arenie EURO 2012. Sportową atmosferę podtrzymał zespół cheerleaderek z grupy Hassao, które brawurowym występem przypomniały gościom niedawne emocje związane z mistrzostwami. Część oficjalną poprowadziły tradycyjnie już Danuta Burzyńska, redaktor naczelna miesięcznika Builder, członek założyciel PKIS i przewodnicząca komisji weryfikacyjnej konkursu oraz Magda Nabiałek, PR Manager PKIS. Klub reprezentowali prezes Marek Zdziebłowski i wiceprezes Rafał Pierzyński. Wśród gości honorowych znaleźli się Michał Wrzosek - Prezes Zarządu PERI Polska, Sponsora Generalnego Gali; Wiktor Piwkowski - Sekretarz Generalny PZiTB; Alekandra Plucińska - Dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej w MSiT, Jerzy Grochulski - Prezes SARP oraz Robet Korzeniowski - proppagator przedsięwzięć sportowych, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata w chodzie na 50 km oraz dwukrotny mistrz Europy.

 

Budujemy sport, nie tylko infrastrukturę

Takie myślenie zdominowało wypowiedzi gospodarzy i gości honorowych.  - Polski Klub Infrastruktury Sportowej chce wyrazić uznanie i szacunek dla wszystkich, którzy budują sportową Polskę - mówił Marek Zdziebłowski. - To Państwa wysiłek, zaangażowanie, w wielu przypadkach pasja pozwala na pokonanie wielu barier, dzięki czemu powstają tak piękne obiekty sportowe. Prezes podkreślił, że Stadion Narodowy stanie się obiektem symbolicznym dla rozwój sportu w Polsce, jeśli będą się na nim regularnie odbywały imprezy sportowe. Rafał Pierzyński przybliżył program "budujemy Sportową Polskę", w ramach którego przeprowadzany jest konkurs. - Chcemy chwalić i promować tych włodarzy gmin, miast i wsi, którzy umiejętnie budują sportową Polskę, czyli dają wszystkim szanse i możliwości bezpiecznego uprawiania sportu - mówił Rafał Pierzyński.

- Mam nadzieję, że wiele osób widzi pojęcie obiektu sportowego szerzej - w kontekście budowania charakterów, budowania społeczeństwa - mówił Michał Wrzosek. Aleksandra Plucińska odczytała list ministra Grzegorza Karpińskiego. - Budowanie nowoczesnego i bezpiecznego zaplecza sportowego przyczynia się do rozpowszechniania kultury fizycznej wśród jak największej liczby obywateli - podkreślał w swym liście minister. - Obiekty sportowe są emanacją entuzjazmu, niezbędnego do tego, by w kraju powstawały warunki do jednoczenia wokół idei budowania społeczeństwa obywatelskiego - mówił Jerzy Grochulski. - Dzieła, którymi są stadiony EURO, to nie są obiekty sportowe - mówił Wiktor Piwkowski. - To są wielkie, skomplikowane machiny, w których elektronika i zdobycze technologiczne mają swoje istotne miejsce. Ale stadiony zmieniają też kulturę sportu, samym swoim majestatem wymagając cywilizowanych zachowań.

 

Robert Korzeniowski o polskiej infrastrukturze

Przedstawicielem społeczności olimpijczyków był Robert Korzeniowski.  - Zaczynałem moją przygodę sportową na stadionie Siarki Tarnobrzeg - wspominał. -Dziś nie mógłby mi już zaoferować takich warunków, bo nie ma tam żużlowej bieżni. Nie ma tam w ogóle żadnej bieżni, co jest dowodem na to, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Z perspektywy Stadionu Narodowego widzę, że w czasie mojej kariery sportowej polska infrastruktura sportowa przeszła drogę jak z Jarmarku Europa do Europy.

 

Marszałkowie na podium

W sposób szczególny nagrodzone zostały w tym roku województwa i ich marszałkowie za działania w kierunku rozbudowy infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w regionach, ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania bazy pod kątem EURO 2012. Siedem województw otrzymało tytuł PROMOTORA INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ.

 

Ciekawe inwestycje

W tegorocznej edycji komisja zwróciła szczególną uwagę na inwestycje zrealizowane przy współudziale środków z Unii Europejskiej oraz realizowane w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. W tej wyjątkowej edycji nacisk położono na inwestycje zrealizowane na EURO 2012, zarówno duże areny sportowe, jak i zaplecza, centra pobytowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, bazy noclegowe itp. Wybranym obiektom nadano tytuł SPORTOWY OBIEKT ROKU. Wyjątkowo w tym roku nagrodzono obiekty w dwóch dodatkowych kategoriach: Ośrodki Treningowe EURO 2012 oraz Centra Pobytowe EURO 2012. 20 gmin otrzymało tytuł INWESTOR NA MEDAL. Warto wspomnieć, że wyróżnienie dla gminy Myślenice odebrał zamiast włodarzy miasta kapitan drużyny miejskiej, która właśnie weszła do ćwierćfinału turnieju "orlików". "Przyszła reprezentacja Polski" otrzymała pamiątki od firm Novol i Sopro.

W tym roku uhonorowano też pięć FIRM na MEDAL oraz wręczono 13 statuetek Budowniczy Polskiego Sportu. Na szczególne wyróżnienie zasłużył burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, za oddaną służbę miastu i gminie oraz owocną działalność na rzecz rozwoju bazy sportowej i rekreacyjnej. Za całokształt działalności wyróżniono też Kazimierza Janika, wójta Zgorzelca. Dostrzeżono osobiste zaangażowanie w sprawy społeczności lokalnej i rozwój infrastruktury gminnej, szczególnie najnowszą realizację pełnowymiarowego krytego lodowiska. Jedyna srebrna statuetka Budowniczego trafiła do firmy Alstal.

Część oficjalną zakończyło krótkie wystąpienie członka komisji weryfikacyjnej konkursu, profesora Leonarda Runkiewicza. Znany wykładowca i rzeczoznawca budowlany podkreślił w swym wystąpieniu, że obiekt sportowy musi być nie tylko piękny i funkcjonalny, ale i trwały.

Po części oficjalnej odbył się bankiet z widokiem na dach Stadionu Narodowego. 

 

Partnerzy i przyjaciele konkursu

Przypomnijmy, że konkurs odbywa się w ramach programu "budujemy sportową Polskę" pod patronatem i przy współpracy Business Centre Club, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Związku Miast Polskich, Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich, SARP, Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Polskiego Związku Golfa, Polskiego Związku Kajakowego, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Polskiego Związku Zapaśniczego, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska"  oraz marszałków województw.

 

 

 

 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć
 • Galeria zdjęć